Mleko modyfikowane – Co to jest? Jak je przygotować i jakie wybrać?

Mleko modyfikowane to rodzaj mleka, z którego usunięto tłuszcz. Odbywa się to za pomocą procesu zwanego ultrafiltracją. Istnieje wiele korzyści płynących z picia mleka modyfikowanego, ale ważne jest, aby wiedzieć, czym jest mleko modyfikowane, zanim zdecydujesz, czy chcesz je podać swojemu dziecku.

Czym różni się mleko modyfikowane od zwykłego mleka?

Mleko modyfikowane dostępne m.in. w Bee.pl zawiera te same składniki odżywcze co zwykłe mleko krowie, ale bez zawartości tłuszczu. Może być stosowane u niemowląt i małych dzieci, które nie są jeszcze gotowe do trawienia mleka krowiego i nadal potrzebują odżywienia. Głównym powodem, dla którego ludzie wybierają mleko modyfikowane zamiast innych rodzajów mleka, jest to, że ma ono mniej kalorii i mniej gramów cukru niż zwykłe mleko krowie.

Jak przygotować mleko modyfikowane w kilku krokach?

Proces przygotowania mleka modyfikowanego dla dziecka nie jest skomplikowany, ale wymaga kilku kroków.

  • Pierwszym krokiem jest podgrzanie wody w czajniku.
  • Następnie dokładnie odmierz mleko w proszku i wymieszaj je z podgrzaną wodą w misce.
  • Teraz dodaj wybrane przez siebie inne składniki odżywcze, aby upewnić się, że Twoje dziecko ma wszystko, czego potrzebuje do zdrowego i silnego wzrostu – może to być np. kaszka manna przygotowana na bazie mleka modyfikowanego
  • Na koniec wlej mieszankę do butelki dla dziecka i podawaj, lub zostaw w misce, jeśli Twoje dziecko nie pije już z butelki 

Jakie mleko modyfikowane wybrać dla noworodka?

Każdy noworodek potrzebuje pokarmu zbliżonego swoim składem do mleka matki. Jeśli dziecko nie jest karmione piersią wówczas mleko modyfikowane powinno zawierać takie składniki jakie są w mleku kobiecym. Każde dostępne na rynku mleko modyfikowane zawiera odtłuszczone mleko w proszku oraz oleje roślinne. W olejach zawarte są bardzo ważne na tym etapie rozwoju dziecka witaminy D oraz witamina E. Mleko modyfikowane to także źródło białka.

Warto zwrócic uwagę na to aby w składzie mleka modyfikowanego pojawiały się oligosacharydy, które spełniają funkcję prebiotyków. Jeżeli u dziecka stwierdzono uczulenie na laktozę to przy wyborze mleka modyfikowanego należy koniecznie zwrócić uwagę na to czy mleko jest bez laktozy.

Dodatkowym atutem każdego mleka modyfikowanego są składniki dodatkowe, które korzystnie wpływają na rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego.