Leki ziołowe na bazie pokrzywy – opis działania

Pokrzywa to zmora dzieci spędzających wakacje u dziadków na wsi. Tą parzącą roślinę większość z nas omija, nie poświęcając jej większej uwagi. Jest to błąd, bowiem pokrzywa to istna skarbnica substancji odżywczych i leczniczych.

pokrzywa

Gdzie rośnie?

Pokrzywa to tzw. roślina ruderalna, rośnie wszędzie i nie ma szczególnie wygórowanych wymagań co do jakości gleby czy dostepności promieni słonecznych. Trudno więc uwierzyć, że jest głównym składnikiem co najmniej kilku leków ziołowych.

Co decyduje o jej właściwościach?

Dobroczynny wpływ pokrzywy na nasze zdrowie wynika z obecności w jej komórkach kilku istotnych składników:

– kwas pantotenowy, kwas mrówkowy i glikolowy,

– chlorofil, serotonina,

– sole mineralne,

– histamina, acetyloholina,

– witaminy,

– makro – i mikroelementy.

Na co stosować pokrzywę?

Zupa czy syrop z pokrzywy przydają się na wzmocnienie sił witalnych organizmu, toteż warto pić je w okresie wiosennym i jesiennym, kiedy jesteśmy najbardziej narażeni na obniżenie odporności i przeziębienia.

Leki ziołowe na bazie pokrzywy warto przyjmować w leczeniu kamicy nerkowej oraz wszelkich innych schorzeń nerek. Związki zawarte w pokrzywie doskonale regulują prace układu pokarmowego – toteż możemy je śmiało zażywać, jeśli niedomaga nasz żołądek, trzustka czy wątroba.

Istnieje przypuszczenie, że pokrzywa likwiduje komórki nowotworowe.

Dobroczynne działanie leków ziołowych i wywarów z pokrzywy jest faktem, nie zapominajmy więc o tym, kiedy ujrzymy tę niepozorną roślinę następnym razem.