Kozłek lekarski – lek na stres i bezsenność

Coraz częściej sięgamy po preparaty roślinne od wieków stosowane w medycynie ludowej. Ich niewątpliwą zaletą jest skuteczność oraz brak działań ubocznych. Dobrze dobrane doskonale zastąpią leki farmakologiczne.

Kozłek – lek na stres

chorobaStres jest stanem, który towarzyszy nam codziennie. Jedni potrafią poradzić sobie z nim samodzielnie, inni popadają w nerwicę. Cierpią na bezsenność, w trudnych sytuacjach odczuwają panikę, drżenie rąk, nadmiernie się pocą. W takich sytuacjach pomocny jest kozłek lekarski, czyli waleriana. Działa na centralny układ nerwowy powodując rozluźnienie i uspokojenie. Ma podobne działanie jak wiele leków psychotropowych (clonazepam), ale w przeciwieństwie do nich nie powoduje uzależnienia i skutków ubocznych. Waleriana stosowana jest w leczeniu bezsenności, pozwala szybciej zasnąć i ogranicza ilość wybudzeń w ciągu nocy. Przekłada się to na lepsze samopoczucie następnego dnia.

Kozłek – lek rozkurczowy

Kozłek działa rozluźniająco na mięśnie gładkie, dlatego preparaty na jego bazie stosowane są w zmniejszaniu dolegliwości bolesnych miesiączek oraz skurczów żołądka o podłożu nerwowym.

Zewnętrznie napary z kozłka lekarskiego stosowane są do zwalczania łupieży i łojotoku.

Kozłek lekarski dostępny jest a aptekach i sklepach zielarskich w formie wyciągu, tabletek, herbatek oraz suszu do zaparzania. Walerianę można stosować przez miesiąc, potem trzeba zrobić dwutygodniową przerwę.